Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto zainwestować w pojemnik na deszczówkę, to powinien zapoznać się z dokładnymi obliczeniami. Dzięki nim podjęcie decyzji jest zdecydowanie łatwiejsze. Otóż średnia ilość opadów w naszym kraju wynosi ok. 600 mm/m2 rocznie. Załóżmy, że powierzchnia dachu w domu jednorodzinnym wynosi 200 m2.

Pojemniki na deszczówkę gromadzące wodę miękką

zbiornik na deszczówkę podziemnyPrzez taki dach przepłynąć może ok. 120 m3 deszczówki. Oczywiście nie ma takiej opcji, by cała ta deszczówka trafiła do zbiornika. Jedynie niewielka część deszczówki zostanie zgromadzona w zbiorniku. Szacuje się, że dzięki zbiornikom można zebrać ok. 60% opadów. Biorąc pod uwagę ilość opadów w Polsce, łatwo obliczyć, że ilość zgromadzonej deszczówki wyniesie 72 m3. Teraz trzeba już tylko sprawdzić, czy to się naprawdę opłaca i ile można zaoszczędzić. Taki zbiornik na deszczówkę podziemny oczywiście generuje oszczędności. Ale na jakim poziomie? Średnia cena za wodę z rurociągu wynosi 5,50 zł za 1 m3. Z tego wynika, że w ciągu jednego roku osoba, która posiada zbiornik na deszczówkę, jest w stanie zaoszczędzić nawet 400 zł. Jak widać, jest to rozwiązanie opłacalne i właśnie dlatego korzysta z niego coraz więcej osób. Dodatkowo cena ta dotyczy tylko najprostszych dachów oraz zwykłych zbiorników o podstawowych pojemnościach. Nie można zapomnieć o tym, że deszczówka może być też zbierana z balkonów oraz tarasów. W takim przypadku powierzchnia zbioru wody może wynosić nawet 400 m2.

Przy takiej powierzchni oszczędności na rachunkach za wodę wynoszą nawet 800 zł. Pojemniki na deszczówkę gromadzą tylko wodę miękką, więc nie należy martwić się o to, że w pralce albo w toalecie będzie gromadził się kamień. Wodę deszczową wykorzystuje się też do nawadniania ogrodów. Warto skorzystać z tej nowoczesnej i ekologicznej opcji.