Kubeczek menstruacyjny jest zabezpieczeniem, które coraz częściej wybierane jest przez kobiety w czasie, gdy przechodzą one miesiączkę. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się dużą ekologią, ponieważ ten sam kubeczek wykorzystamy kilkukrotnie, a przy zachowaniu jego odpowiedniej higieny nawet kilkunastokrotnie.

Jak wybrać właściwy kubeczek menstruacyjny?

kubeczki menstruacyjneNa polskim rynku dostępnych jest wiele kubeczków menstruacyjnych. Kiedy po raz zaczynamy poszukiwania, kubeczki menstruacyjne potencjalnie nie odróżniają się dla nas niczym w swoim wyglądzie, a opis może być niejasny. Przede wszystkim, jeśli chcemy nabyć kubeczek dobrej jakości, z wszelkimi wymaganymi atestami i pewnością, iż z materiału, z którego wykonany jest kubeczek, do naszego organizmu nie przedostaną się żadne szkodliwe substancje, powinniśmy wystrzegać się produktów chińskiej produkcji. Po drugie, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest kubeczek. Większość z nich wykonywanych jest z silikonu lub termoplastycznego elastomeru, czyli TPE. Jeśli obawiamy się aplikacji kubeczka i zależy nam na tym, by był on sprężysty, co ułatwi nam to zadanie, warto zdecydować się w takich okolicznościach na kubeczek silikonowy. Przy wyborze kubeczka powinniśmy też zwrócić uwagę na to, iż sprzedawane są one w różnych rozmiarach, w zależności od obfitości krwawienia kobiety, ale też ze względu na jej doświadczenia z rodzeniem dziecka.

Rozmiary wszystkich kubeczków menstruacyjnych najczęściej oznaczane są literkami S, M, L, gdzie rozmiar S oznacza najmniejszy, przeznaczony dla kobiet, które nie rodziły, rozmiar M przeznaczony jest dla kobiet, które mają za sobą poród, a ich krwawienia zaliczają się do standardowych, a rozmiar L sprawdzi się przy obfitszych krwawieniach.