Coraz powszechniej w elektronice stosowane są diody LED. Źródła światła te mają wyjątkowe właściwości, które sprawiają że w coraz większym stopniu zastępują one podstawowe rodzaje oświetlenia. Dominującą cechą jest wysoka energooszczędność oraz trwałość. Diody LED przeważnie pobierają prąd rzędu kilku miliamperów co jest zdecydowaną zaletą. Układy zbudowane z kilkunastu diod LED pobierają większy prąd jednak w porównaniu z innymi źródłami światła jest to nadal niewielka wartość.

Niezawodne oprawy świetlne rewolucjonizują rynek

niezawodny regulator PMWDodatkowo diody LED są trwałe na cykle włączenia i wyłączenia. Nie obniża to ich trwałości, która wynosi kilkadziesiąt tysięcy godzin. W związku z tym jest to rozwiązanie nadzwyczaj ekonomiczne. Posiadają one również dobre parametry optyczne oraz mechaniczne. Jeśli do budowy oprawy świetlnej opartej na diodach LED użyjemy niezawodny regulator PMW to otrzymamy w wyniku tego bardzo niezawodne urządzenie. Za pomocą regulatora PMW możliwe jest regulowanie strumienia świetlnego oprawy co z kolei umożliwia adaptację tego rozwiązania do panujących aktualnie warunków otoczenia. Przykładowo możliwym staje się tworzenie inteligentnych układów oświetlenia, które w nocy będą generowały większy strumień świetlny a za dnia będą się wyłączać. Włączenie nastąpi natomiast w momencie przekroczenia wartości granicznej naświetlenia jednostki powierzchni. Następnie stopniowo będzie zwiększany strumień świetlny zgodnie z zaprogramowanym algorytmem.

Operację tą umożliwia regulator PMW, za pomocą którego możliwe jest płynne sterowanie procesem rozjaśniania i wygaszania diod LED. Warto wspomnieć, że takie sterowanie nie wpływa na żywotność diod co było newralgicznym punktem w starszego typu źródłach światła. Regulator taki ma również wiele innych zastosowań, które nie będą poruszane w tym wpisie.