Obecnie na każdym kroku mamy do czynienia z fotografią. W dobie instagrama, facebooka i innych portali społecznościach robienie zdjęć nie jest już żadnym wyczynem. Fotografujemy wszystko – od siebie (czyli zdjęć selfie), po jedzenie, pejzaże, ciekawe wydarzenia. Fotografia dzisiaj nie stanowi już tajemnicy. Każdy robi zdjęcia, ale nie każdy rozwija tą umiejętność.

Oglądaj świat dzięki zdjęciom 

zdjęcia sferyczneJednak fotografia – jak i wszystko wokół – idzie do przodu. Jeśli nie chcemy się zatrzymać na pstrykaniu fotek do lustra to warto zaznajomić się z pojęciem fotografia sferyczna. Jest to jeden z nowszych rodzajów zdjęć. Takie zdjęcie pokazuje nam całą przestrzeń jaka znajduje się wokół aparatu. Czyli jest to, aż sto osiemdziesiąt stopni w pionie a w poziomie – trzysta sześćdziesiąt stopni. W porównaniu do tradycyjnej fotografii – taka fotografia nie jest niczym ograniczona; na przykład nie ogranicza nas kadr, który zazwyczaj przedstawia jedynie cząstkę danej rzeczywistości. Zdjęcia sferyczne to rodzaj fotografii, który pozwala nam oglądać krajobraz z dołu, z góry i z boku. Dzięki temu możemy bardzo dokładnie pooglądać dane miejsce. Niezwykle interesująco na takiej fotografii może przedstawiać się rynek danego miasta. Bez wychodzenia z domu możemy go dokładnie obejrzeć, z każdej strony. Tak samo pięknie mogą się prezentować wnętrza budynków, muzea, pałace, dworki… Dzięki takim zdjęciom możemy rozglądać się do woli w każdym możliwym kierunku.

Jak widać fotografia skrywa wiele możliwości. Niewątpliwie wiele jeszcze w tej dziedzinie jest do odkrycia. A co ważne, by fotografować nie potrzebujemy drogiego sprzętu. Dzisiejsza technika i programy internetowe do zdjęć pozwalają na fotografowanie nawet telefonem komórkowym. Także nie ważny jest sprzęt tylko pomysł na to jak i co chcemy sfotografować.