Wagi stosowane są nie tylko w dużych sklepach, ale również w tych mniejszych. W małych sklepach stosuje się raczej wagi z mniejszą ilością funkcji dodatkowych. Najczęściej są to wagi kalkulacyjne. Wagi kalkulacyjne stosowane są nawet w sklepach sieciowych.

Wagi sklepowe przekazujące informacje do kasy fiskalnej

waga sklepowa z legalizacjąDziałają one na takiej zasadzie, że produkt jest ważony, a następnie wprowadza się na kasę odpowiedni kod. Każdy produkt ma swój własny kod. W związku z tym natychmiast dochodzi do przeliczenia masy towaru na jego cenę, a ta wyświetla się na kasie. Dzięki temu klient jest od razu informowany o kosztach. Właśnie dlatego wagi kalkulacyjne nie drukują dodatkowo etykiet, bo jest to prostu zbędne. Wagi kalkulacyjne mają jednak swój zakres ważenia. Najczęściej są to wagi, które ważą produkty do 15 kg. Taka waga sklepowa z legalizacją przyda się w każdym mniejszym sklepie. Stosowane są często wagi, które można połączyć z kasą fiskalną. Na pewno jest to duża oszczędność dla przedsiębiorcy. Tego typu wagi mogą być stosowane tylko i wyłącznie na stanowiskach kasowych. Nie ma do nich dostępu klient. Wyłącznie ekspedienci obsługują wagi połączone z kasami fiskalnymi. Kiedy dochodzi do ważenia produktu, informacje o masie przekazywane są od razu do kasy fiskalnej. To sprawia, że czas pracy kasjera zostaje skrócony – obsługa klienta jest znacznie szybsza. Każda waga sklepowa powinna być wybierana odpowiednio do potrzeb danego sklepu.

Należy zwrócić uwagę na wielkość placówki oraz organizację sprzedaży. Poza tym trzeba sprawdzić, jakie funkcje posiada dane urządzenie. Zadaniem wag sklepowych jest zautomatyzowanie procesu sprzedaży. Wagi sklepowe muszą działać dokładnie i rzetelnie. Obecnie wagi sklepowe są dużo mniejsze niż kiedyś. Do tego są to wagi bardzo dokładne, które działają szybko.