Wśród nowoczesnych środków gaśniczych na szczególną uwagę zasługuje gaz FM-200. W ostatnich latach bardzo rozwinęła się produkcja czystych, bezpiecznych gazowych środków gaśniczych. Gaszenie wodą powoli przechodzi do historii, bo teraz skutecznie, a nawet jeszcze szybciej można ugasić pożar w danym pomieszczeniu za pomocą gazu gaśniczego.

Porównanie tradycyjnych środków gaśniczych z FM-200

gaz fm 200Tradycyjnym gazowym środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla, czyli CO2. Niestety ten środek nie spełnia wszystkich wymagań. Rzeczywiście dobrze radzi sobie z ugaszeniem ognia, ale z drugiej strony jest bardzo niebezpieczny dla ewakuowanych z pomieszczeń ludzi. Dwutlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej i skuteczniej niż tlen, a ludzie, którzy znajdują się w płonącym budynku po prostu zaczynają się dusić. Właśnie dlatego na światowy rynek wkroczył nowoczesny gaz fm 200, który jest zamiennikiem halonów. Halony były kiedyś stosowane bardzo często, ale niestety również są toksyczne dla ludzi. Gaszenie halonami powodowało wydzielanie toksycznych oparów. Poza tym halony wpływały także negatywnie na środowisko naturalne, bo powodowały powstawanie dziury ozonowej. Obecnie halony są dozwolone do stosowania tylko i wyłącznie przez służby wojskowe. W niektórych strategicznych rozwiązaniach również korzysta się z halonów, ale jest to bardzo rzadkie i tylko za specjalnym pozwoleniem. Gaz gaśniczy FM-200 nie powoduje takich problemów.

Jako jeden z niewielu gazów gaśniczych jest bezpieczny dla człowieka. Gaszenie tym gazem nie powoduje wydzielania żadnych szkodliwych substancji. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad wyborem tego środka gaśniczego, który jest nie tylko bezpieczny, ale przede wszystkim skuteczny i szybko radzi sobie z ugaszeniem pożaru nawet w pomieszczeniach z urządzeniami elektronicznymi.