Ludzie często myślą, że praca architekta wnętrz to istna sielanka. Prawda jest taka, że jest to bardzo dalekie od tego stanu. Oczywiście nie jest to ciężka praca fizyczna, ale mimo wszystko zdarza mi się wracać do domu z pracy w stanie dużego zmęczenia.

Porządnie zaprojektowana kuchnia to długie godziny pracy architekta

kuchnie robione na zamówienie w krakowieMógłbym godzinami opowiadać o tym, jak wiele nadgodzin zdarza mi się mieć w związku z projektami, które początkowo wydawały się być bardzo proste. Nie jest to tak proste jak usiąść przy biurku, wymyślić sobie kolory mebli i wziąć za to kupę pieniędzy. Każdy architekt dostaje dokładne wymiary pomieszczenia które ma projektować, i na podstawie tego dobiera odpowiednie umeblowanie w taki sposób, by w kuchni zostało wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się po niej. Na co komu piękna i estetyczna kuchnia, jeśli będzie skrajnie niewygodna i dwie osoby naraz nie będą mogły się tam zmieścić? Z tego co ostatnio obserwuję, kuchnie robione na zamówienie w Krakowie coraz częściej stawiają na większą funkcjonalność. Klienci zwykle są z tego zadowoleni – w gruncie rzeczy każdy ceni sobie bardziej wygodę i przestronność, niż niezbyt wygodne ale piękne i duże meble. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego klienta – niektórzy na przykład i tak większość obiadów jedzą na mieście, a w kuchni przygotowują sobie jedynie kolacje i śniadania. W ich przypadku można pokusić się o mniej wygodne, ale za to znacznie bardziej eleganckie i estetyczne rozwiązania. Warto być szczerym w rozmowie z architektem – pozwoli to na uniknięcie wielu nieporozumień.

Generalnie jednak jestem bardzo zadowolony ze ścieżki zawodowej, jaką wybrałem. Wiem, że być może istnieją na świecie lżejsze i lepiej płatne zawody, ale prawda jest taka, że w pełni odnajduję się i spełniam jako architekt wnętrz.