Spektroskopia w ostatnim czasie stała się bardzo popularną w badaniach naukowych dziedziną. W związku z dużym rozwojem i całkowicie nowymi technologiami możemy zauważyć zdecydowany wzrost zainteresowania tego typu urządzeniami.

Spektrometr gamma – duża popularność

spektrometr gammaNa tą chwilę możemy wymienić bardzo wiele miejsc, które wykorzystują wysoce zaawansowany sprzęt do szczegółowych badań. Z całą pewnością na ich czele stoją spektrometry. Są to urządzenia o ogromnym spektrum działania, znajdujące szerokie zastosowanie w poszczególnych gałęziach przemysłu. Od kilku lat bardzo popularny jest spektrometr Ramana, który wykorzystywany jest w rafineriach, nanotechnologii, elektronice, badaniu minerałów, przemyśle papierniczym, a nawet farmaceutyce i poszczególnych częściach fotowoltaiki. Tak szerokie zastosowanie powoduje, że jest to jedno z najczęściej wybieranych urządzeń tego typu. Równie popularny jest spektrometr FTIR, który także jest często wykorzystywany w farmaceutyce, rafinerii, chemii i wielu innych dziedzinach. Z kolei spektrometr alfa, beta i gamma odpowiednio bada promieniowanie danego typu. Urządzenia te mają także bardzo duże zastosowanie także w życiu codziennym, dzięki nim można szybko stwierdzić, czy na przykład w danym pojeździe znajdują się materiały radioaktywne czy nie. Dużą popularnością cieszy się przenośny spektrometr gamma, beta lub alfa, który umożliwia badania w nawet trudnych warunkach. Dzięki nim możliwa jest wyszukiwania i identyfikacja radioaktywnych izotopów właściwie w każdym miejscu. Innym kompaktowym urządzeniem jest detektor promieniowania, który także bardzo często ma kompaktowe rozmiary umożliwiające zabranie go i użytkowanie w dowolnych warunkach.

Spektrometry powstają obecnie w coraz bardziej kompaktowych rozmiarach, co zdecydowanie ułatwia pracę w terenie, a także wiąże się z mniejszym kosztem zakupu takiego urządzenia. Warto dowiedzieć się więcej na temat, jakim jest chociażby spektrometr gamma – spektrometry.net – tam znajduje się wiele pomocnych informacji.