Będąc na studiach wyższych nie spodziewałam się, że będzie łatwo, ale też nie spodziewałam się, że będzie tak ciężko. Wszystko przez przedmiot, jakim jest chemia. Niestety przedmiot kończył się egzaminem, więc musiałam się dobrze do tego przygotować.

Glikol propylenowy i farmacja

glikol propylenowyOczywiście pytania nie zawierały prostych pytań, na przykład jakie właściwości ma sól drogowa lub czym jest utlenianie. Pytania były bardzo skomplikowane niekiedy techniczne. Pamiętam, że musiałam udzielić odpowiedzi na temat zastosowania związków chemicznych. Wiedziałam tylko, jakie zastosowania ma glikol propylenowy. Napisałam więc, że jest on stosowany w medycynie, kosmetyce i farmacji. Napisałam, że pozytywnie wpływa na człowieka. W swojej wypowiedzi byłam bardzo szczegółowa i dokładna, więc dodatkowo napisałam w jakich kremach, w jakich substancjach się go stosuje. Nie pominęłam leków przeciwalergicznych, kremów do rąk i past do zębów. Glikol propylenowy, jako związek chemiczny jest sprawdzonym składnikiem kosmetycznym. Stosuje się go zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórę. Napisałam także, że to składnik antyperspirantów, ale nie w aerozolu, ale tego w sztyfcie. Glikol propylenowy łatwo sobie jest skojarzyć z gliceryną, czyli z środkiem, który jest głównym składnikiem kremów do rąk. Dlatego też to pytanie było dla mnie takie łatwe. Gorzej było z innymi związkami chemicznymi. Chlorek wapnia sprawił mi wiele trudności. Otóż musiałam sobie dobrze przypomnieć, w jakich warunkach się go otrzymuje i jakie ma zastosowanie. Mało wiedziałam na ten temat, więc pisałam bardzo ogólnie, że stosuje się go w wielu gałęziach przemysłu. Na koniec pytanie dotyczyło składu chemicznego.

Miałam omówić, z jakich pierwiastków jest złożony płyn do centralnego ogrzewania. Niestety nie potrafiłam odpowiedzieć na to pytanie, więc moja końcowa ocena z egzaminu była nieco obniżona.

Więcej o glikolu na stronie http://betrade.info.pl/glixoterm-glikol-propylenowyglikol-etylenowy/